Galerie města Olomouce a Unie výtvarných umělců Olomoucka Vás srdečně zve na zahájení výstavy obrazů, kreseb a grafik
Josefa a Pavla Šlechtových pod názvem "SNY & KRAJINA.
K výstavě promluví Dr. Jiří HASTÍK. Slavnostní vernisáž proběhne ve středu 4. dubna 2018 v 18,00 hodin s hudebním doprovodem.
V jarním termínu od 4.4. do 28.4.2018 je v Galerii města Olomouce instalována výstava
“SNY a KRAJINA” Josefa a Pavla Šlechtových, která připomíná dílo otce a syna, členů Unie výtvarných umělců Olomoucka.
Josef Šlechta se narodil 4. března 1925 v Olomouci - Hejčíně. Od roku 1939 se datují jeho malířské počátky. Později v oblasti Hané a Konicka - převážně malba krajin v terénu. Získal renomé doma i v zahraničí ve všech oborech malby. Vynikl zejména jako malíř krajiny (prof. Chadraba, přední znalec a interpret jeho díla, jej nazývá „básníkem moravské krajiny“), ale ovládá též mistrně kresbu, karikaturu, figurální kompozici a psychologii portrétu.
Josef Šlechta je držitel Ceny města Olomouce v oblasti výtvarné umění za rok 2007.
Malíř a kreslíř Pavel Šlechta se narodil v roce 1953. Vystudoval Učňovskou školu Štursova v Olomouci, obor aranžér (1968–1971). K výtvarné činnosti měl vždycky blízko, a to i díky vlivu svého otce, olomouckého výtvarníka Josefa Šlechty. S tím souvisel i výběr technik. Po letech tápaní a experimentování nalezl Pavel Šlechta svůj výraz a techniku v kresbě, nejnáročnější výtvarné technice, o níž se říká, že bez ní je všechno relativní a nepřesvědčivé a „kde každá stopa tužky či pera musela být definitivní“. Postupně se začal věnovat i malbě, grafice, kombinovaným technikám a dřevořezbě. Hlavním tématem je postava, především ženská, v nejrůznějších rolích - andělů, bohyní, nymf, mořských panen. Postavy mytologické a symbolické jsou zachyceny v noblesních i hravých pózách, obrazy nesou nejčastěji názvy Pokušení a Svádění, a jsou tedy variacemi stále téhož tématu. Šlechtova tvorba jako celek je holdem kráse, bezstarostné, elegantní i svůdné, ale též takové, v níž je ukryto drama a napětí. Jeho obrazy jsou kladné, povzbuzující a štědře obohacující a lahodící obdarovávanému oku diváka.
Kresba Pavla Šlechty je založena na zjevování, na objevování, na výtvarné dvojdomosti, schopnosti zašifrovat a následně klíčem inteligence dešifrovat. Primární lidství (častěji ženství) vkládá do přírodního rámce a nechává ho z kresby jakoby prosvítat. Figurální nebo portrétní motiv zasazuje do reálné nebo fantaskní imaginací jen trochu poznamenané scenérie. Kresby Pavla Šlechty jsou velmi originální. Proto byly v roce 2004 tak ceněny na světové výstavě ve Španělsku, kterou spolu s Miroslavem Šnajdrem úspěšně obeslal.
Foto: D. Dusík, M. Trizuljak, O. Schnabl, Z. Vacek, J. Kraváček, P. Hogel