Z pastvin, lesa a zahrady do výstavní síně
V ateliéru textilní výtvarnice a fotografky Renáty Jančo právě vznikají umělecké artefakty pro jarní výstavu Nová dědina. Netradičně pojatá expozice vzdá hold hanáckému venkovu, přírodě a tradičním materiálům. Klade si za cíl představit olomoucké veřejnosti lidová řemesla a produkty, ve kterých se mísí tradice i moderní designerský přístup.
Nápad uspořádat výstavu vznikl před necelým rokem. „Inspirací pro aktuální kolekci, kterou na výstavě představím, je vaflové tkaní, které mě okouzlilo během pracovních cest do Bruselu,“ vzpomíná autorka. „Pro letošní rok jsem připravila textilní kolekci, která zahrnuje tři vzrušující novinky! První z nich je vaflové tkaní, které přináší do mé tvorby nový rozměr textur a sytých barev. Druhou novinkou je ručně tkaný sedací prvek, vlastně kus “nábytku”, který dodá interiéru jedinečný šarm a pohodlí. A konečně moderní netradiční výšivka bytových textilií, která do moderních interiérů přináší novou estetiku a originalitu. Všechny tyto novinky se stále točí kolem mé milované ovčí vlny a dalších přírodních ručně vyrobených přízí z vlastních zdrojů nebo upcyklovaných textilií,“ dává nahlédnout pod pokličku připravované výstavy Renáta Jančo.
Autorčin vztah k textilu pramení z dětství, kdy ji ovlivňovaly ruční práce maminky, výtvarné schopnosti tatínka, ale i řemeslo dědečka, který byl pánským krejčím. Ačkoliv se Renáta k řemeslu vrátila až v dospělosti, věnuje se tvorbě s velkou vášní. Každý kus, který vzejde z jejího ateliéru, má svůj příběh a vypráví o silných okamžicích, vůních i vzpomínkách. Jako nová členka Unie výtvarných umělců Olomoucka coby textilní výtvarnice, v této oblasti si nyní klade za cíl navrátit textilní umění na výsluní zájmu široké veřejnosti.
„Protože je má tvorba určená k zútulnění interiéru, navození pocitu tepla a pohodlí, rozhodla jsem se interiér galerie zabydlet. A cíl je jednoduchý: “předej co jsi doposud načerpala a zažehni oheň nové generaci”. Výstava není o oděvu. Prezentované práce jsou plošný textil – tapiserie a textilní doplňky – nebo prostorový textil jako instalace nebo miniatury, které učí na svých workshopech.
Návštěvníci výstavy se mohou těšit na ukázku použití textilních dekorací a doplňků v různých obytných místnostech,“ dodává Jančo. Dřevěný nábytek pro jednotlivé pokoje vzniká pod rukama truhláře Jakuba Kohna v drahanovické dílně. Při své práci využívá pouze masivní dřevo z českých lesů a kombinuje tradiční řemeslné postupy s nejnovějšími technologiemi.
Dalším z řemesel, které se na výstavě promítne, je floristika. „Při tvorbě květinových dekorací pro tuto výstavu čerpáme inspiraci v krajině Hané. Většina rostlin, které při výrobě používáme, pochází z našeho dubského zahradnictví. Doplňují je přírodniny sbírané na louce, v lese nebo kdekoliv jinde, kde nás právě přepadla inspirace,“ vysvětluje floristka Irena Falta z ateliéru MAIRE Botanical. Svou tvorbou výstavu doplní ještě Anna Portyšová se značkou Bird on Birch.
Proti dlouhotrvajícímu trendu úpadku řemesel a zájmu o ně se Renáta Jančo rozhodla postavit i doprovodným programem. Vždy v pátek a sobotu budou probíhat tvůrčí dílny, kde si návštěvníci vyzkouší základy práce s ovčí vlnou, dřevem i květinami.
Výstava oficiálně začíná veřejnou vernisáží ve čtvrtek 4.dubna 18,00 hod., poté od pátku 5. dubna do pondělí 29. dubna v prostoru Studia G21 v Olomouci na Dolním náměstí.