MIROSLAVA TRIZULJAKOVÁ

 30.9.1955,  Olomouc

Click here for English version

 

Akademická malířka a restaurátorka. Žije a pracuje v Seničce, u Olomouce. Je členkou Unie výtvarných umělců Olomoucka. Od roku 1981 se věnuje převážně restaurátorským úkolům na významných památkách, zejména na nástěnných malbách a freskách. Miroslava Trizuljaková zároveň rozvíjí vlastní volnou malířskou tvorbu a spolupracuje s manželem, akad. mal. Markem Trizuljakem, na některých výtvarných realizacích v architektuře. Podílela se na organizaci mezinárodních výstavních projektů, jako například výstava s názvem "Stavíme mosty", (Rimini, 1995), mezinárodní výstava s názvem "Rimini - Světlo a barva" (Rimini, 2002) a rozsáhlý mezinárodní projekt „Město jako místo pro člověka“ (Olomouc, Brno, Praha a Rimini, 2004 - 2006) a na přípravě stejnojmenného kongresu v Brně, v říjnu 2004. V roce 1993 se M. Trizuljaková zúčastnila mezinárodního malířského symposia „ŠIPS“ ve Šternberku a v roce 2004 mezinárodního výtvarného symposia v Teplé u Mariánských Lázní. Z významnějších restaurátorských úkolů se Miroslava Trizuljaková podílela například na restaurování pozdně gotických nástěnných maleb v kapli sv. Jana Křtitele v Přemyslovském paláci v Olomouci a na restaurování pozdně gotických nástěnných maleb v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci. Mezi další důležité realizace patří restaurování vyřezávaného a polychromovaného ikonostasu v dřevěném kostele v Kunčicích pod Ondřejníkem, restaurování celku raně gotického presbytáře ve Vyšehorkách u Mohelnice, restaurování rozsáhle dochovaných pozdně renesančních nástěnných maleb v kapli sv. Rocha u Úsova, podstatný podíl na restaurování bohatého komplexu barokní výzdoby refektáře a knihovny bývalého františkánského kláštera, dnes budovy Okresního archivu v Uherském Hradišti a práce na odkryvu a záchraně rozsáhlého celku nedávno objevených gotických nástěnných maleb ve farním kostele v Mostkovicích u Prostějova.

Alternativní odkazy:         Miroslava Trizuljaková           Projekt Místo pro člověka

 

Studia:

1971-1975  studium na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, obor užité a propagační grafiky, u profesora Františka Nikla.

1975-1981  studium na Akademii výtvarných umění v Praze, obor restaurování v ateliéru profesora Raimunda Ondráčka.

 

 

Samostatné výstavy a účast na autorských výstavních projektech:

 

1984 „Miroslava a Marek Trizuljakovi - Obrazy“ Kulturní centrum Mikulov

1990 „Miroslava Trizuljaková a Marek Trizuljak - Obrazy“  Městské kulturní středisko Uničov

1990 „Miroslava Trizuljaková a Marek Trizuljak“  Galerie mladých Brno

1992 „4 umělci z ČSFR - Petr Štěpán, Pavel Šlegl, Miroslava  Trizuljaková, Marek Trizuljak“

Umělecký kabinet Kempten (SRN)

1994 „Miroslava a Marek Trizuljakovi - Rozhovory“  Kabinet grafiky Olomouc (Galerie G)

1995  „Miroslava Trizuljaková - Obrazy“ Galerie Bronz Brno

1995 „Miroslava Trizuljaková a Marek Trizuljak“ Arcibiskupský zámek Kroměříž, výstava v rámci festivalu Forfest

1997 „Zdena Höhmová a Miroslava Trizuljaková - OBRAZY“ Galerie Šternberk

1998 „Miroslava Trizuljaková a Marek Trizuljak“  Galerie Velehrad Olomouc a zámek ve Velké Bystřici

2000 „Miroslava Trizuljaková a Marek Trizuljak“ Galerie Centrum Přerov 

2001-2002 „Miroslava Trizuljaková a Marek Trizuljak“  Galerie Patro Olomouc

2002 „Miroslava Trizuljaková a Marek Trizuljak - Obrazy“   Galerie Divadelní klub, Národní dům v Prostějově

2003 „Miroslava Trizuljaková a Marek Trizuljak - Obrazy a sklo“  Galerie AKS, Aš

2005 „Od krásy věcí minulých k tvorbě nových“ Profilová výstava - výběr z malířské  a restaurátorské tvorby, Galerie G Olomouc.  Ke stažení:  Katalog z výstavy (pdf)

2005 „Miroslava Trizuljaková a Marek Trizuljak - Obrazy a sklo“ Galerie Hády, BRNO

 

 

Účast na významnějších kolektivních výstavách:

 

1991 „Rodina Trizuljakových“ Městské kulturní středisko Havířov a Považská galéria umenia Žilina

1992 "Moravští malíři" Regionální kulturní centrum, Sankt Pölten (Rakousko)

1993 „II. Šternberk International Painting Session“ Mezinárodní malířské symposium, Šternberk, výstava v Kabinetu grafiky (Galerie G) v Olomouci.

1993 Mezinárodní trienále  "Incontro Centro Europeo - Středoevropské setkání", Galleria del Centro, Udine (Itálie)

1993-99 Účast na řadě tématických tvůrčích projektů organizovaných galerií Kemptener Kunstkabinett, Kempten (Německo)

1995 Projekt "Stavíme mosty", mezinárodní slovensko-česko-italská výstava, Sala delle Colonne, Rimini (Itálie)

1996 "Moravští malíři" Zámek Dätzingen, Grafenau (Německo)

1998 "Central Moravian Art - Umění Střední Moravy", Galerie BRAK, De Tobbe a Swaensteyn House, Voorburg (Holandsko)

1998-99 „Bez hranic“ Slovenští a čeští umělci, Galéria M.A.B. Trenčín a Galerie G Olomouc

2001 "Magie neznámého" Olomoučtí umělci ve Veenendaalu (Holandsko)

2002 "Rastros" Olomoučtí malíři v Caracasu, společně s venezuelskými umělci, Caracas (Venezuela)

2002 "Rimini - Světlo a barva" Sala delle Colonne, Rimini (IT), mezinárodní výstavní projekt

2004 „Mezinárodní symposium v klášteře Teplá u Mariánských Lázní“, společná výstava účastníků symposia, klášter Teplá u Mariánských Lázní

2004 „Olomoučtí umělci v Brémách / Olomouc - Bremen“ Společná výstava 7 olomouckých malířů a sochařů v Brémách (Německo), VHS GALERIE, ATELIERHAUS a evangelický farní kostel Friedensgemeinde

2004 „Město jako místo pro člověka“, mezinárodní projekt, výstava v Olomouci (Galerie G), Brně (Institut TRIALOG) a Praze (foyer Poslanecké Sněmovny ČR)

2006 „Místo pro člověka II.“ mezinárodní výstava, Institut TRIALOG Brno

 

 

Účast na výtvarných symposiích a realizace mezinárodních projektů:

 

1993 - Účast na mezinárodním malířském symposiu „II. Šternberk International Painting Session“, Šternberk

1995  - Spolupráce na realizaci mezinárodní výstavy "Stavíme mosty", Sala delle Colonne, Rimini (IT). Uspořádáno za podpory kulturního sdružení La Ginestra z Rimini

1995 - Spoluautorka projektu a realizace mezinárodní výstavy "Rimini - Světlo a barva", Sala delle Colonne, Rimini (IT). Uspořádáno za podpory sdružení La Ginestra

2003 - Účast na mezinárodním výtvarném projektu „Murarte“, vytvoření nástěnné malby s názvem „Ranní píseň“, akrylátové barvy a kombinované techniky, rozm. 220 x 165 cm, umístěno v exteriéru městečka Cadorago (okr. Como, Severní Itálie)

2004 - Účast na česko-německém uměleckém symposiu, klášter Teplá u Mariánských Lázní (CZ)

2004 - Společně s manželem Markem Trizuljakem, autorka projektu "Město jako místo pro člověka" - realizace mezinárodní výstavy v Olomouci (Galerie G a Patro), v Brně (Institut TRIALOG a vestibul Kanceláře veřejného ochránce práv) a Praze (foyer Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR).

2004 - Spoluautorství projektu a spolupráce na organizaci mezinárodního kongresu "Město jako místo pro člověka", kongresový sál Kanceláře veřejného ochránce práv, Brno. Uspořádáno ve spolupráci s Unií výtvarných umělců Olomoucka, Brněnským institutem rozvoje občanské společnosti TRIALOG a kulturním sdružením La Ginestra.

 

 

 

Výtvarné realizace v architektuře:

 

1994 - Spolupráce s manželem, akad. mal. M. Trizuljakem na realizaci mozaiky na čelní stěně v interiéru kostela ve Hvozdnici (SK)

2001 - Výtvarná výzdoba vstupu do prodejny hraček v nákupním středisku Aupark v Bratislavě  (260 x 240 cm, tavené barevné sklo, realizace ve spolupráci s manželem M.Trizuljakem)

2002 - Návrh a realizace svatostánku do soukromé kaple v Praze, (70 x 85 x 30 cm, tavené barevné sklo, mosaz a nerez, realizace ve spolupráci s manželem M.Trizuljakem)

2003 - 2004 - Návrh a realizace svatostánku, privátní kaple v Praze - Vinoři, (90 x 80 x 30 cm, tavené barevné sklo a nerez, realizace ve spolupráci s manželem M.Trizuljakem

2004 - Spolupráce s M. Trizuljakem na realizaci Křížové cesty ve farním kostele Svaté rodiny v Luhačovicích, dubové dřevo, polychromie, pozlacené povrchy

2003 - 2004 Spolupráce s manželem, M. Trizuljakem na realizaci skleněné Křížové cesty, cyklus 14 zastavení Křížové cesty, umístěných v exteriéru na jižní straně farního kostela ve Vracově, umělý kámen a sklo.

 

 

Výběr v nejvýznamnějších restaurátorských realizací :

1982 -  Restaurování rokokové výmalby tzv. Růžového salonu na zámku v Náměšti na Hané.

1984/85 - Restaurování fresek a oltáře v kapli sv. Josefa v Lipníku nad Bečvou. (společně s akad.mal. Miroslavou Houšťovou)

1984/85 - Restaurování vyřezávaného a malovaného ikonostasu v dřevěném kostele v Kunčicích pod Ondřejníkem. (Společně s akad. mal. M. Křížkem a akad. mal. N. Maškovou). Původ památky: Ikonostas a celý dřevěný kostel byl kompletně převezen z Podkarpatské Rusi cca na počátku 30. let 20. stol.

1985 - Restaurování fresek v sakristii bývalého klášterního kostela v Uničově. Velikonoční evangelní výjevy, Barokní fresky z 18. stol. Autor : Mistr Odrlitzky. (Společně s akad. mal. Markem Trizuljakem)

1986/88 - Restaurování pozdně gotických a renesančních nástěnných maleb v kapli sv. Jana Křtitele v tzv. Přemyslovském paláci v Olomouci. (Společně s akad. mal. F. Syslem a akad. mal. M. Dočekalovou). Fresky z přelomu 15. a 16. stol. a nástropní malby al secco ze 16. stol.

1987 - Restaurování nástěnných a nástropních maleb v bočních kaplích sv. Josefa a sv. Aloise v kostele Panny Marie Sněžné v Olomouci. Barokní fresky a nástěnné malby z 18. stol. (Společně s akad. mal. Markem Trizuljakem)

1988/89 - Restaurování gotických nástěnných maleb v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci. (Společně s akad. mal. F. Syslem, akad. mal. J. Čobanem a akad. mal. O. Jeřábkovou). Pašijové výjevy a rozměrné vyobrazení Panny Marie Růžencové, Nástěnné malby z přelomu 15. a 16. stol., (výjev Panny Marie Růžencové je přesně datován letopočtem 1500).

1991 - Restaurování renesanční nástěnné malby v budově muzea v Mohelnici.    Nástěnná malba objevená na tehdejší půdě na severní zdi budovy bývalého biskupského hrádku, výjev podobenství o boháčovi a Lazarovi. Autorství neurčeno (Restaurováno společně s akad. mal. F. Syslem).

1993 - Restaurování pozdně gotických a renesančních nástěnných maleb v presbytáři farního kostela sv. Tomáše Becketta v Mohelnici.

1994/95 - Restaurování freskové barokní výzdoby v prostoru kůru kostela Nanebevzetí Panny Marie na Sv. Kopečku u Olomouce.

1995 - Restaurování rokokové výmalby sakristie kostela Panny Marie Sněžné v Olomouci. Autorství nezjištěno.

1994/97 - Restaurování celku raně gotického presbytáře ve Vyšehorkách u Mohelnice, fragmenty gotických nástěnných maleb, polychromie kamenných prvků a žeber, rekonstrukce středověkých polychromovaných omítkových ploch. (Společně s akad. mal. Markem Trizuljakem)

1998 - Restaurování gotické nástěnné malby s výjevem Ukřižování, kostel Povýšení sv. Kříže, Prostějov. (Společně s akad. mal. Markem Trizuljakem)

1997/2000 - Restaurování celku pozdně renesančních maleb, štukové výzdoby a dřevěného polychromovaného oltáře v kapli sv. Rocha u Úsova. (Společně s akad. mal. Markem Trizuljakem)

1998/2001 - Restaurování rozsáhlého celku fresek, polychromované štukové výzdoby a deskových olejomaleb z barokního celku refektáře bývalého františkánského kláštera v Uherském Hradišti a restaurování celku nástěnných a nástropních maleb v knihovně ve stejném objektu (2000 -2001). (Společně s akad. soch. J. Martinákem, na úkolu se podílela také akad.mal. Marie Dočekalová, která restaurovala cyklus 4 obrazů s výjevy ze života sv. Františka). Autorství štukové výzdoby: Baldassare Fontana a jeho dílna. Jako autor nástěnných maleb je uváděn Innocenzo Christophoro Monti.

2001/2004 - Restaurování barokních nástěnných maleb v boční kapli Sv. Jana Nepomuckého ve farním kostele v Moravičanech.

2002/2003 - Restaurování celku dřevěného barokního oltáře z Lomnice u Tišnova. Podle studie Miloše Stehlíka je autorem oltáře Mistr Lomnického sloupu.

2003 - Restaurování gotické nástěnné malby Kalvárie v presbytáři kostela v Bohuslavicích u Kyjova.   

2003 - Odkryv a upevnění celku gotické nástěnné malby na jižní zdi kostela v Mostkovicích u Prostějova. (Společně s akad. mal. M. Dočekalovou).

2002/2004 - Restaurování celku barokního oltáře z dřevěného kostela v Žárové u Velkých Losin.

2005 - Druhá etapa odkryvu gotických nástěnných maleb ve farním kostele v Mostkovicích u Prostějova.    

2005 - Restaurování gotických nástěnných maleb v presbytáři kostela ve Vitochově.

 

 

 

Další informace na webové stránce:  Miroslava Trizuljaková

Adresa:  Senička 16,  78345 Senice na Hané,   Telefon: 00420 585947023,  

email:  mtrizuljak@volny.cz

Ke stažení: Katalog výstavy MIROSLAVA TRIZULJAKOVÁ (pdf)