Jubilejní výstava Jiřího Ryšavého představuje „brněnské“ umělce 

 

(Olomouc 02.02.2007)    Ve středu byla v Galerii G slavnostně zahájena výstava, uspořádané u příležitosti 65. narozenin přerovského výtvarníka Jiřího Ryšavého. Sympatický umělec, s velkou nadsázkou tvrdící, že „dělá“, čemu vůbec nerozumí, pozval k výstavní spoluúčasti svého generačního kolegu Ivana Kříže a dva zástupce mladší výtvarné generace, konkrétně Jaromíra Garguláka a Pavla Tasovského.


Jiří RyšavýJejich díla vytvořila velmi hodnotnou expozici, jejíž předností je nezaměnitelnost výtvarných rukopisů, ale zároveň i jejich harmonické souznění na principu obsahově srozumitelné komunikace, do níž divák nevstupuje bez šance stát se přínosným elementem. To za předpokladu (užiji myšlenky doc. Ivana Kříže), že se zbaví nutkání objevovat v dílech parafráze či analogie smyslových vjemů a bude ochoten vnímat vystavené objekty jako svébytné a obohacující reálie života. V tomto smyslu nabízejí umělci v názvech svých děl jen návodnou směrovku pro divákovu fantazii a vůbec se jich nedotkne, když divák bude jejich objekty vnímat jinak.


    Duchovním „garantem“ výstavy je zřejmě Ivan Kříž, absolvent Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě a v současnosti vysokoškolský pedagog. Teoretické vybavení a hojné kontakty s progresivními tendencemi v evropském výtvarném umění posunuly Křížovu tvorbu do oblasti, v níž nacházejí výtvarnou podobu myšlenky, představy, estetické i etické pojmy. Kříž je z vystavovatelů nejméně vázán na konkrétní výtvarnou profesi, což je dáno potřebou konkretizovat „abstrakta“. Mladší členové vystavujícího týmu (Jaromír Gargulák a Pavel Tasovský) vešli do uměleckého života z řemeslně a technologicky vybavených sfér. Jejich díla jsou přesvědčivá jak dokonalým provedením, tak i tvarovou koncepcí a materiálovou skladbou. Gargulák je v Galerii G zastoupen svébytnými kresbami a sochařskými objekty. Pavel Tasovský fascinuje díly, v nichž se uplatňuje technická preciznost a prezentuje se platnost fyzikálních vlastností (ANO a NE).


    Jubilant Jiří Ryšavý tentokrát vystavil práce inspirované minerály. Velkoplošná plátna však dokládají umělcovu schopnost dovést inspirativní motiv do podoby pláten, na nichž jsou zřejmé tendence promlouvat o životě, harmonii, souladu, prostoru a nadhledu (jehož význam si umělec mohl ověřit, když se věnoval letům na rogalech). K dobrému vyznění výstavy napomohla rozloha Galerie G a proměnnost jejích výstavních částí, jež umožnila nalézt pro každý objekt vhodné umístění. Výstava potrvá do konce února.

Bohumír Kolář