ANTONÍN ČALKOVSKÝ "IV/8"
Galerie G Olomouc – Dolní námestí 7
2. 2. – 27. 2. 2010




Prof. Antonín Čalkovský pochází z Vítovic u Rousínova, kde se narodil 22. dubna 1933. Studoval v Brně reálné gymnázium a Vojenskou technickou akademii, kde natrvalo působil jako vědecký a pedagogický pracovník až do roku 2003. Jeho specializací byla konstrukce letadel se zaměřením na pevnost a pružnost materiálů. Tento zcela technický rys jeho působení kompenzoval již od mládí výrazným zájmem o výtvarné umění. Na gymnáziu jej vedl prof. Otakar Zemina a následně se vzdělával ve večerním studiu na Škole uměleckých řemesel.
Padesátá léta jsou v jeho díle léty experimentu a hledání. Typické jsou pro toto období monochromy v tónech šedé, šedozelené a jemně růžové. Snové kompozice s obrysy postav, stromů a budov vyzařují melancholii a klid. Počátkem šedesátých let začíná vystavovat a sbírá první úspěchy, jež jsou rychle přerušeny článkem v Rovnosti, který kritizuje jeho odklon od socialistického realismu k experimentu a ovlivňuje tak jeho výstavní i profe sní život až do roku 1989. V šedesátých letech se také stává členem skupin Parabola a Sdružení Q.
Velmi důležitý pro jeho umělecký rozvoj bylo osm let strávených v Egyptě. Zde působil na Military Technical College v Káhiře. Kromě pedagogické praxe pořádal výpravy do celého Egypta a to i do míst, kam obyčejný turista nemohl vkročit. Pouštní krajina a umění a architektura starých Egypťanů ho velmi silně ovlivnila. Tuto epizodu jeho tvorby charakterizovanou především pastelovou technikou lze nazvat jako jeho egyptské období. Jsou to lyrické obrazy pouštních dun, žen zahalených v hábitech a velmi krásné barevnosti. To však již byla léta sedmdesátá.
V osmdesátých letech předznamenává další tvůrčí etapu velmi důležité setkání a následné přátelství s brněnským malířem Jánušem Kubíčkem, který jej silně ovlivnil jak umělecky, tak svou hlubokou lidskostí. Začínají tak vznikat obrazy tvořené technikou olejo-pryskyřičné emulze. Pro ni je charakteristické nanášení mnoha vrstev pigmentu a emulze, což způsobuje prosvítání spodních vrstev malby a vnitřní jas, který vyz ařují. Této technice a experimentování s ní zůstal A.Č. věrný až do konce své tvorby.
Ant. Čalkovský zemřel 8. března 2005. V jeho obrazech se setkává intelekt vědce, moudrost filozofa a cit umělce. Jeho styl je naprosto jedinečný, nelze jej zařadit k určité vlně či uměleckému trendu. Je jedním z výjimečných umělců své doby, pro něhož je nutné niterné sdělení. Jeho obrazy nejsou jen dekorativní, ale podmaňují si prostor, ve kterém jsou vystaveny.
Tato výstava by měla souhrnně představit průřez autorovým dílem a jeho cestu ke geometrické abstrakci. Zastoupeny budou i pastely malované při pobytu v Egyptě.
