ARS  OLOMUCIANA    Dům umění  /  House of Arts,  Znojmo, 4. 3. - 3. 4. 2010
Reprezentativní výstava členů UVUO  /  Representative exhibition of UVUO members

Zahájení 4. března v 17.00 / Opening March 4th, 17.00                      
Katalog / Catalog PDF, for being downloaded

Unie výtvarných umělců Olomoucka (UVUO) je se svými více než 100 členy jedním z největších výtvarných spolků v České republice. Za 20 let svého trvání realizovala desítky akcí celostátního i mezinárodního významu – sympozia, tematické projekty atd...
Spolek úzce spolupracuje s Olomouckým krajem a statutárním městem Olomouc, zejména v rámci výměnných výstav v partnerských regionech (Nizozemí, Rusko, Německo, Dánsko, Itálie). UVUO provozuje galerii G, umístěnou v centrální historické zóně města. V galerii se koná pravidelně 12 výstav ročně. Významnou složkou výstavního programu jsou také expozice zahraničních umělců, spolků a skupin. Řada z výstavních projektů je tematicky zaměřena.
V prostorách znojemského Domu umění se UVUO představí výstavním projektem Ars Olomuciana. Kurátoři výstavy chtějí prostřednictvím děl 22 umělců prezentovat umělecké tendence, které v tvorbě členů unie převládají a některé individuální tvůrčí programy. V kolekci jsou zastoupeni autoři starší střední i mladší generace.
Starší generaci reprezentuje malíři Lubomír Schneider (1928), Zdeněk Kučera (1935) a grafička Věra Kotasová (1939). Lubomír Schneider, patří k silné umělecké generaci, která výrazně ovlivnila podobu olomouckého umění v 60 letech. Zdeněk Kučera je mezinárodně známý představitel konkrétních tendencí a významný výtvarný pedagog. Přerovská grafička Věr Kotasová je nositelkou řady cen z významných světových výstav grafiky. Sochařskou tvorbu této generace reprezentují Jaroslav Přindiš (1927) a Bohumil Teplý (1932). Oba jsou nositeli organických principů sochařství.
Střední generaci reprezentuje pop-artově orientovaná malba Barbory Bendové (1963), monochromně soustředěná filosofující poloha obrazů Jiřího Hastíka (1945), kultivované abstrakce Radovana Langera (1957), expresivní plátna Jiřího Ryšavého (1942), proporčně delikátní estetizující projev Jiljího Sedláčka (1956), křehké tvarové variace Miroslavy Trizuljakové (1953), vtipně hravé figurální kompozice Zdeňka Vacka (1940), kreativně hutné kresby Jaroslava Vacla (1955) a niterné, osobní výpovědi Petra Zlamala (1949). Sochaře své generace zastupují šternberský Petr Kuba (1958) a Marek Trizuljak (1953), který vystaví skleněné objekty. Všichni z vystavujících umělců střední generace přesahují rámec regionu. Jejich tvorba reprezentovala umění střední Moravy na řadě domácích i mezinárodních výstav.
Mladší generaci zastupují obrazy hutného výrazu Ireny Cakirpaloglu (1979), hyperrealistické figurace Zuzany Dvorské Šípové (1977), technicky vynalézavá plátna Michala Jemelky (1974), kultivovaný projev Lenky Kučerové Žampové (1973) a mladistvá exprese Josefa Zlamala (1983). Kolekci mladších umělců doplňují působivé fotografie Davida Dusíka (1972). Výstavu doprovodí tiskový materiál se základními údaji o vystavujících umělcích. Pro zájemce o hlubší poznání činnosti UVUO bude k dispozici několik materiálů z bohaté publikační činnosti spolku.
Text podle zdroje: www.znojmuz.cz




Katalog k prohlédnutí / Viewing the catalog
Katalog k prohlédnutí / Viewing the catalog
Fotografie z výstavy / Photographs of the exhibition
Fotografie / Photographs