Napište obětem teroristických činů, vyzývá výstava v Galerii G
          V Galerii G otevřela Unie výtvarných umělců Olomoucka výstavu Listy do nebe, která usiluje o posunutí umění do role významného společenského hnutí, v němž nic není samoúčelné a kde vše angažovaně směřuje k obrodě etických norem a k nastolení harmonie, čímž se výrazně vymyká představě kdysi populárního a dodnes přežívajícího lartpourlartismu.
          Celý projekt je výmyslem slovenských umělců, konkrétně Michaely Klimanové, a představuje svébytnou reakci na teroristický útok na dvojici mrakodrapů Světového obchodního centra v New Yorku. Listy do nebe se obracejí na diváka, aby napsal obětem katastrofy, ale také obětem jakéhokoli zlého činu, a vyjádřil vůči zlu svůj nesouhlas, odmítání, opovržení. Probouzí naději, že dobro zvítězí.
          Projekt Listy do nebe se podařilo olomouckým garantům skloubit s mezinárodním festivalem Forfest, který letos probíhá již podvacáté a je znám pod názvem Forfest Czech republic. Toto spojení bylo v Olomouci realizováno jako hudebně-výtvarný večer o třech částech. Zahájen byl v Galerii G koncertním vystoupením členů Industrial Philharmonic Orchestra, o hodinu později proběhla slavnostní vernisáž a na závěr se v cimbálovém recitálu představila vynikající Enikő Ginzery.
          Ve výtvarné prezentaci současné moderní výtvarné scény na Slovensku jsou v Galerii G zastoupeni Michaela Klimanová, Peter Roller, Ján Kodoň, Šymon Kliman, Pavla Lazárková, Bety K. Majerníková a Eva Bőhmová-Sládečková. Jejich díla vznikala ze zaujetí umělců svébytným způsobem zaštítit právo člověka na důstojný život a odmítnout všechny formy násilí včetně holocaustu, rasismu a další formy likvidace lidí a jejich ponižování. Předností výstavy je vysoká výtvarná hodnota a různorodost technik, mezi nimiž najdeme i takové výtvarné fenomény jako počítač a fotoaparát. Nápadité jsou rovněž instalace, v nichž jsou začleněny přírodniny nebo průmyslově vyrobené prvky.
Výstava bude v Galerii G otevřena do 27. června.

Bohumír Kolář

Fotografie z vernisáže: Bohumír Kolář