Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na výstavu v prostorách

Galerie PATRO

 

JIŘÍ FRAIT

RETROSPEKTIVA II

 

 

 

Ve dnech 6. až 31. 10. 2009 máte příležitost navštívit v Galerii PATRO Olomouc výstavu fotografií s názvem Retrospektiva II - olomouckého fotografa Jiřího Fraita. Autor představí svá díla z období let 1974 - 2009 v sedmi tématických cyklech: Lužní les, Filharmonika, Jeseníky, Struktury, Řecko, Vysočina a Břízy.

 

„Cyklus Struktury vypovídá o tom, že příroda je pro něj organicky uspořádaným jevem, který neustále provokuje lidskou imaginaci. Současně však člověka ponouká k pokoře, vědomí kosmických souvislostí a hledání řádu v sobě samém… I v exotickém prostředí Řecka zůstal věrný svým námětům. Fotil krajinu tak, jak ji mohli vidět její obyvatelé v dobách antiky. Byla to právě krajina, moře a bizarní přírodní útvary, které podnítily vznik řecké mytologie…“, píše v úvodním slovu katalogu kurátor výstavy PhDr. Jiří Hastík.

 

Na výstavě budou prezentovány také práce jeho otce Jana Fraita, rovněž známého olomouckého fotografa, který měl až do znárodnění v roce 1948 vyhlášený fotoateliér na Horním náměstí. Taktéž Fraitův syn Tomáš se věnuje fotografii.

Jiří Frait je rovněž autorem tisíců dokumentárních fotografií a autorem fotografických příloh pro spoustu publikací, které se většinou týkají Olomouce.

 

 

 

 

 

 

   Jiří Frait – fotograf 

 

Narozen 27. května 1953 v Olomouci. V r. 1974 absolvoval Odbornou školu fotografickou v Prostějově. Ve svém posledním zaměstnání působil v Parku kultury a oddechu v Olomouci (1974 – 1987). Od roku 1987 působí jako fotograf ve svobodném povolání. Je členem Unie výtvarných umělců České republiky a členem výtvarné skupiny STŘET 2001.

 

Samostatné a kolektivní výstavy – výběr: 1990 Od zvůle kvůli, Vlastivědné muzeum Olomouc, 1991 Šternberk, Galerie Šternberk. 1991 Souborná výstava Unie výtvarných umělců, Vlastivědné muzeum Olomouc. 1993 Souborná výstava Unie výtvarných umělců, Vlastivědné muzeum Olomouc. 1994 Svatý Kopeček, Galerie Jana. 1995 Salón unie výtvarných umělců, Vlastivědné muzeum Olomouc. 1997 Olomouc, Výstavní prostory Fiat – JNA Nestol. 1998 Olomoucké ateliéry I, Galerie G Olomouc. 2000 Olomoucké ateliéry II, Galerie G Olomouc. 2001 Skupina STŘET 2001, Zámecká galerie Náměšť na Hané. 2002 Skupina STŘET 2001, Galerie Podkova Olomouc. 2002 Valtice, Národní zemské muzeum. 2004 Skupina STŘET 2001, Galerie Podkova Olomouc.  2004 Retrospektiva, Galerie Podkova Olomouc. 2007 Skupina STŘET 2001, Galerie Podkova Olomouc. 2008/2009 Filharmonika, Moravská filharmonie Olomouc. 2009 Retrospektiva II, Galerie PATRO Olomouc.

 

Bibliografie – výběr: František Kobza, Dalibor Malina, Jiří Frait, Katalog výtvarných umělců olomoucké oblasti. Dílo-podnik ČFVU, Praha 1989. / Zdeněk Kašpar, Jiří Frait, Malý průvodce Olomoucí. Danal Olomouc 1993 / Zdeněk Kašpar, Jiří Frait, Olomouc pohostinná. Danal Olomouc 1996 / Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (kolektiv), Statutární město Olomouc, Epava 2001./ Miloslav Čermák, Jiří Frait, Olomouc. Beta-Dobrovský Praha 2004. / Miloslav Čermák, Jiří Frait, Olomouc II. Beta-Dobrovský Praha 2005.

 

Recenze:

 

„Fotograf Jiří Frait, rodilý Olomoučan, pracuje ve svém městě stejně jako před znárodněním pracoval jeho otec, který měl v Olomouci moderní fotografické ateliéry.

Život profesionálního fotografa je vždy náročný. Je to stav neustálého napětí, spojeného s plněním časových termínů, jednáním a vlastní prací. Proto čas vyšetřený pro svou vlastní tvorbu patří k největším úsporám bytosti, kterou bychom snad mohli nazvat „fotoštvancem“. „Veřejné“ Fraitovy fotografie můžeme najít v katalozích a prospektech nejrůznějších firem, ale také na mnoha kalendářích, pohlednicích, leporelech, plakátech, reklamách, průvodcích atd. Rozsah fotografovaných objektů a témat je opravdu pestrý.

Volná výtvarná tvorba Jiřího Franta je oproti tomu, můžeme říci monotématická. Je to věčný motiv přírody: stromy, lesy, kameny. Frait nám předkládá snímky, na nichž práce se světlem a stínem překvapuje jemnou rafinovaností. Téma stromů se u autora objevuje již mnoho let. Jsou jakoby byly živými svědky žijícími vlastním životem, odvislým od kvality světla, které se v zázracích života tajuplně transformuje do energie, jež slouží i člověku. Jeho stromy dýchají, mají vlastní tep, vnitřní pohyb a fotograf vnímá jejich energetické bratrství, své stromy a svůj les jako chladivé útočiště, jako živoucí a tajuplnou oázu klidu. Tento fotograf nás obohacuje o svůj pohled na magický svět stromů.“

 

                                                                                                                7. 5. 1994, PhDr. Anežka Šimková, Muzeum umění Olomouc

 

 

„…Jiří Frait prezentuje snímky přírodnin. Zaujal naplno strukturou – jednou lesa, jindy sošného stromu, skaliska či kamene, dovede právě tyto skrze světlo nevšedním způsobem ozvláštnit. Z jeho arboreálů i stromů samotných, promlouvá autorův eminentní zájem o světlo, s nímž dovede pracovat velice citlivě. Totéž umí i s barvou. Fraitovy lesní záběry násobící stromy i světelné průhledy mezi nimi, dokazují, že nefotografuje pouze přírodu, ale i svou fantazii…“

 

                                                                                                                    13. 11. 1997, PhDr. Zdeněk Pospíšil, Filozofická fakulta UP Olomouc

 

 

„Vystavené snímky Jiřího Franta, dokládají proměnu jeho senzibility, imaginace, postojů i techniky za posledních třicet let, stále zůstávají lyrickým vyznáním jeho obdivu k přírodě, oslavnou ódou na krásy lesů. U řady z nich mám dojem, že se focené objekty přírodnin vymaňují z okolní reality a stávají jejich neskutečnými přízraky, jejichž prostřednictvím se autor snaží proniknout za hranici viditelného světa, do samotné duše stromů. Ale kolik recipientů, tolik možných interpretací.“

 

                                                                                              27. 7. 2004, Doc. PhDr. Zdeněk Pospíšil, Filozofická fakulta UP Olomouc

 

 

 

 

 

 

Slavnostní vernisáž se uskuteční dne 6. října v 17.00 hodin,

pod patronací a za účasti hejtmana Olomouckého kraje Ing. Martina Tesaříka.

 

Výstava se uskuteční za finanční podpory Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouc.

 

V programu vystoupí Jiří Lamač (klávesy),

k přítomným promluví herec a moderátor Vladimír Hrabal.

 

 

 

 

 

 

Výstava potrvá do 31. října 2009.

 

Otevřeno po - pá 10.00 – 12.00; 13.00 – 17.00, so 9.00 – 12.00